0
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید :
دسته بندی محصولات
  بسته

  توسعه کشت گیاهان دارویی و تولید ابریشم، بسترساز اشتغال و صادرات

  به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، اکبر فتحی امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران در ارتباط با دستاوردهای جهادکشاورزی استان در سال 1399 اظهار داشت: با وجود شیوع ویروس منحوس کرونا و موانع اقتصادی از جمله تحریم‌ها با تلاش شبانه‌روزی کشاورزان زحمت‌کش و کارشناسان جهادکشاورزی توفیقات زیادی در بخش کشاورزی استان کسب شد.

  وی، اصلاح و تبدیل کشاورزی سنتی به کشاورزی صنعتی، افزایش ضریب مکانیزاسیون، افزایش تقاضا برای اصلاح نژاد و رقم چه در بخش دام و چه در بخش زراعت، توسعه گلخانه‌ها، لاینینگ و توسعه شبکه‌های آبیاری و اصلاح سیستم‌های آبیاری از حالت سنتی به حالت مدرن مثل قطره‌ای، بارانی و کم فشار را از جمله توفیقات به‌دست آمده در بخش کشاورزی در سال 1399 برشمرد به اقدامات و برنامه‌ریزی‌های جهادکشاورزی استان در سال 1400 اشاره کرد و گفت: خوشبختانه شروع سال جدید مصادف با اعیاد شعبانیه بود، از این‌رو از خداوند متعال خواستار توفیق و عنایت حضرت ولیعصر (عج) هستم که شامل حال مردم تلاشگر جامعه خصوصاً بخش کشاورزی که تامین امنیت غذایی را برعهده دارد، باشد.

  وی با بیان برنامه‌ریزی در حوزه تولیدات گیاهی متذکر شد: شروع هر سال با فصل داشت محصولات زراعی و باغی در بخش کشاورزی همراه بوده و به نوعی زمان شروع کار کشاورزان و کارشناسان بخش تولیدات گیاهی می‌باشد و باید در این فصل مبارزه با آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز به صورت جدی انجام شود.

  رئیس سازمان جهادکشاورزی استان بیان داشت: تغذیه نباتی و آبیاری در مزارع آبی  و استفاده از نزولات آسمانی با توجه به توصیه‌های کارشناسان باید سرلوحه اقدامات کشاورزان باشد.

  وی به مشکلات موجود به دلیل وجود بیماری کرونا اشاره و تصریح کرد: در مواقعی کارشناسان به دلیل محدودیت‌ها امکان حضور در زمین‌های کشاورزی را ندارند و باید با استفاده از ظرفیت‌های دنیای مجازی و افزایش ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی از این شرایط به نحوه احسنت استفاده کرد.

  وی یادآور شد: در این فصل در باغات سرشاخه کاری انجام می‌گیرد که در استان آذربایجان‌شرقی علاوه بر سرشاخه کاری درختان گردو، سرشاخه کاری ارقام دیگر مثل بادام و سیب هم برای اولین بار انجام خواهد گرفت که می‌تواند عملکرد در واحد سطح را ارتقا داده و بهبود دهد.

  وی افزود: هرس‌کاری و تغذیه نباتی در این مرحله می‌تواند با توصیه‌های کارشناسان تاثیر مثبتی در عملکرد در واحد سطح داشته باشد.

  فتحی به نامگذاری سال جدید به سال « تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» توسط مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: در راستای عمل به گفتار مقام معظم رهبری، کمیته‌ای تخصصی از مدیران و کارشناسان بخش کشاورزی استان تشکیل یافته و به مواردی که در سال گذشته با موانع تولید و عدم توفیق مواجه بود را بررسی می‌کند و بعد از یافتن راه حل و برداشتن موانع به اقداماتی که به تولید منجر شود را تعیین خواهد کرد.

  وی از کشاورزان استان خواست، در صورتی که طی سال‌های گذشته در بخشی از تولید محصول با موانعی برای تولید مواجه بودند، سریعاً به کمیته مربوط اعلام کنند تا جهت رفع موانع تولید، اقدامات لازم صورت گیرد.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان به اولویت‌های سازمان در بخش دام و طیور تاکید کرد و اضافه کرد: تامین نهاده‌های دامی و نظارت بر نحوه توزیع و استفاده توسط دامداران و مرغداران جزو اولویت‌های سازمان بوده و تلاش بر این است که بخشی از نهاده‌های دامی که وارداتی می‌باشد، از طریق خود استان تولید و مورد استفاده قرار بگیرد.

   وی به اصلاح نژاد روی دام سنگین و سبک اشاره کرده و گفت: برنامه‌ریزی‌هایی در جهت افزایش دام سبک با استفاده از روش چندقلوزایی انجام شده و اصلاح ساختار واحدهای دامی، بخش دیگر از برنامه‌ها با اولویت سازمان جهادکشاورزی استان می‌باشد که برای حوزه طیور برنامه‌ریزی برای صدور مجوز به  برخی واحدها که در مناطق بکر و بدون مشکلات زیست‌محیطی باشند، انجام خواهد گرفت.

  رئیس سازمان جهادکشاورزی استان افزود: تا به این مرحله کار واحدهایی که دارای پروانه تاسیس بودند، شناسایی شده و برای احیای این واحدها تمام اقدامات در حال انجام  است.

  وی تاکید کرد: تمام این برنامه‌ریزی‌ها زمانی عملی خواهد شد که همه کشاورزان، بهره‌برداران، کارشناسان و مدیران برای رسیدن به این مهم تلاش کنند.

  فتحی به توسعه نوغانداری تاکید کرد و گفت: اتفاقی که در آینده نچندان دور شاهد خواهیم بود، توسعه صنعت نوغانداری در استان است، چرا که تامین نهال توت و جعبه‌های نوغان انجام شده است و امیدواریم به‌زودی به تولید ابریشم مورد انتظار استان و جایگاه اصلیش برسانیم.

  وی، توسعه گلخانه‌ها در راستای اصلاح الگوی کشت را یکی از مهم‌ترین برنامه‌های سازمان جهادکشاورزی استان در سال پیشرو عنوان کرد و افزود: استفاده از محیط کنترل شده برای تولید انواع محصولات کشاورزی یکی دیگر از برنامه‌های سازمان در جهت اصلاح الگوی کشت است که باید برای این مهم از ظرفیت شهرک‌های گلخانه‌ای استفاده کرد و انتظار داریم در آینده انقلابی در تولید و استفاده از ظرفیت گلخانه‌ها روی دهد.

  رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه استفاده از ماشین‌آلات کشاورزی و دیگر ابزارها در استان افزایش چشمگیری داشته، خاطرنشان کرد: ضریب مکانیزاسیون نشان‌دهنده دانش استفاده از ماشین‌آلات و مکانیزه کردن روش‌های سنتی است که افزایش آن موجب افزایش تولید و کیفیت آن می باشد.

  وی به تغییر ساختار در شبکه‌های آبیاری تاکید کرد و گفت: استفاده از سیستم‌های آبیاری نوین باعث صرفه‌جویی در مصرف آب و ذخیره آن شده و یکی از اولویت‌های سازمان جهادکشاورزی در سال‌جاری خواهد بود.

  فتحی تاکید کرد: کشاورزان و بهره‌برداران با مراجعه به مدیریت جهادکشاورزی شهرستان خود می‌توانند به تغییر سیستم آبیاری زمین‌های کشاورزی خود اقدام کنند و تامین اعتبارات از طریق حمایت‌های دولتی بوده و امکان استفاده از این ظرفیت برای کشاورزان وجود دارد که در این صورت نوع آبیاری از سنتی به نوین، کاهش مصرف آب و کاهش مشکلات آبیاری سنتی اتفاق خواهد افتاد.

  وی گفت: ساختار جهادکشاورزی ساختار ترویجی بوده و هر سال با برگزاری انواع کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی سعی در افزایش آگاهی کشاورزان است و متاسفانه وجود بیماری کرونا باعث کاهش برگزاری این کلاس‌ها به صورت حضوری شده است اما از طرفی تلاش تمام مدیران و کارشناسان جهادکشاورزی بر این بوده که با استفاده از ظرفیت فضای مجازی علوم جدید کشاورزی و دستورالعمل‌های لازم برای بهینه کردن تولید را به کشاورزان و زمین‌های کشاورزی انتقال دهند و امیدواریم کشاورزان توانایی بهره‌مندی از این ظرفیت را به‌دست آوردند.

  فتحی اذعان داشت: تلفیق علوم جدید با تجربیات کشاورزان با همکاری فی مابین کشاورزان و کارشناسان امکان‌پذیر است که در این صورت بهره‌وری زمین دوچندان خواهد شد.

  وی به ظرفیت‌های اولویت‌دار کشاورزی استان در سال‌جاری تاکید کرد و گفت: تولید گیاهان دارویی، توسعه گلخانه‌ها، ظرفیت‌های آبیاری تحت فشار، شبکه‌های آبیاری که اعتبارشان از محل اعتبار رودخانه‌های غرب و شمال‌غرب استان تامین می‌شود در اولویت قرار دارند.

  رئیس سازمان جهادکشاورزی استان به تولید دانه‌های روغنی که از جزو محصولات ضروری تولید در کشور است تاکید و ابراز کرد: کلزا یکی از مهم‌ترین محصولات بین دانه‌های روغنی برای تهیه روغن بوده و فصل داشت این محصول در استان فرارسیده است که باید با توجه به توصیه‌های کارشناسان جهادکشاورزی استان نسبت به برداشت این محصول اقدام کرد و با توجه به ارزش این محصول روغنی، کشاورزان می‌توانند برای کشت این محصول، زمین‌های خود را گسترش دهند.

  وی با بیان اینکه از اولویت‌های دیگر در برنامه سال 1400 سازمان جهادکشاورزی استان، حمایت و پشتیبانی از صنایع کشاورزی در قالب سورتینگ و بسته‌بندی و فرآوری محصولات کشاورزی است، ادامه داد: همچنین در حوزه شیلات با توجه به منابع آب موجود تلاش بر این است در سال‌جاری ظرفیت‌های آبزی‌پروری استان بیشتر مورد توجه قرار گیرد و از سرمایه‌گذاران در این زمینه حمایت لازم انجام خواهد شد.

  رئیس سازمان جهادکشاورزی استان، اضافه کرد: انجام کشاورزی قراردادی و ایجاد و تکمیل زنجیره‌های تولید در زیربخش‌های زراعت و باغبانی و دام و طیور از اولویت‌های اساسی سازمان در سال‌جاری خواهد بود.

  انتهای پیام/60001/س

  انصراف از نظر
  دسته بندی ها
  کالای دیجیتال
  تخفیفات ویژه
  مانیتور
  سایر2
  گروه تست
  لپ تاپ
  نرم افزار
  پوشاک
  دانلود
  کتاب
  جواهرات
  بازگشت به بالا